BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Antika

Antika (lot. antiquus – senovinis) – senovės istorijos laikotarpis, trukęs apytikriai nuo 1250 m. pr. m. e. iki Vakarų Romos imperijos žlugimo 476 m.. Geografiškai apima Viduržemio jūros kraštus: senovės Graikiją, Romos imperiją.
Antikos sąvoka į mūsų dienas atkeliavo iš senovės Graikijos laikų. Antikinė kultūra nuolat gyvavo, įvairūs jos aspektai atsispindėdavo tai vienos, tai kitos civilizacijos raidoje. Graikai garsėjo kaip žymūs mąstytojai, sukūrę žmonijos mąstymo būdą, vadinamą filosofija. Daugelis šiuolaikinių valstybių iš graikų perėmė valdymo formą- demokratiją. Senovės graikų gyvensena, mąstysena labai artima dabartiniam žmogui, nors šiuos laikotarpius skiria keletas tūkstantmečių. Antikos sąvoka yra labai plati – ji apima ne tik senovės graikų ir romėnų istoriją ir politiką, bet ir mitologiją, religiją, filosofiją, meną, literatūrą, mokslą. Galima sakyti, nėra tokios gyvenimo srities, į kurią antika nebūtų įnešusi savo indėlio, o daugeliu atžvilgių netgi padėjusi pagrindus šiuolaikinės Europos civilizacijai.
Graikų mitologija sudaryta iš daugybės pasakojimų apie graikų dievus, deives, didvyrius ir didvyres. Šie pasakojimai sklido iš lūpų į lūpas. Dėl tikslių rašytinių šaltinių nebuvimo, graikų mitologijos tyrinėtojai bandydami atkurti visus mitus dažnai naudojasi išlikusiais atvaizdais, vazų piešiniais. Graikų mitologijos apimtis ir įvairovė yra milžiniška. Iš jos mes galime sužinoti apie baisius dievų nusikaltimus, žiaurų Trojos karą ir netgi vaikiškas Hermio išdaigas. O suskaičiuoti visas mitines būtybes beveik neįmanoma. Įvairiose legendose, pasakojimuose, himnuose senovės graikų dievai išvaizda nesiskyrė nuo žmonių, išskyrus keletą chimeriškos prigimties būtybių (pvz.: Sfinksas), kurie yra kilę iš Artimųjų Rytų. Daug graikų dievybių turi gimimo mitus, bet tuo pačiu jie yra nesenstantys. Dievai yra beveik nesužeidžiami, nesergantys, gali pasiversti nematomais, gali akimirksniu nukeliauti didžiulius atstumus, gali kalbėti per žmones, jiems žinant ir ne. Kiekvienas turi išskirtinę išvaizdą, savo globojamą sritį, charakterį, pomėgius, tačiau šie aprašymai yra kilę iš daugybės archajiškų pasakojimų, kurie ne visada sutampa. Nors buvo šimtai būtybių, kurias būtų galima pavadinti dievais ir didvyriais, jie dažniausiai buvo garbinami tik vienoje vietovėje ar festivalyje, o didžiosios šventyklos buvo statomos dažniausiai galingiesiems: Olimpo dievams, Herakliui, Asklepijui ir, kai kur, Helijui.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.