BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Džeimsas Vatas

Džeimsas Vatas (James Watt) – škotų inžinierius, Londono karališkos bendruomenės narys, išradęs garo mašiną.

Jis gimė 1736 m. sausio 19 d. Nuo 1757 m. dirbo mechaniku Glazgo universitete, kur susipažino su vandens garų savybėmis ir pats su dideliu tikslumu ištyrė, naudodamasis D. Papeno katilu, prisotintų garų temperatūros ir slėgio priklausomybę.

Vatas, garo variklio išradėjas, buvo pagrindinė industrinės revoliucijos figūra. Nors ne jis pirmas sukonstravo garo variklį, jo patobulinimai buvo reikšmingi, nes patį mechanizmą padarė svarbiu ir efektyviu gamybos veiksniu. Jis 1769 m. prie garo variklio pridėjo atskirą kondensavimo kamerą, o 1782 m. išrado dvigubo veikimo variklį. Kartu su keliais mažesniais patobulinimais šios naujovės lėmė keturgubai ar daugiau padidėjusį garo variklio efektyvumą.

1781 m. Vatas išrado dar keletą mechanizmų, grįžtamąjį variklio judėjimą paverčiančių rotaciniu judėjimu. Sis prietaisas labai išplėtė garo variklio pritaikymo galimybes. 1788 m. išrado centrifūginį reguliatorių, automatiškai kontroliuojantį variklio greitį; 1790 m. — spaudimo matavimo prietaisą, skaitiklį, indikatorių ir atliko daugelį kitų patobulinimų. 1775 m. Vatas, užmezgęs ryšius su inžinieriumi ir verslininku M. Bultonu, įkūrė bendrą firmą ir per 25 metus pagamino daugybę garo variklių.

Vatas mirė 1819 m. rugpjūčio 19 d.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.