BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pasteris

Luji Pasteras – prancūzų mikrobiologas ir chemikas, vienas garsiausių atradėjų medicinos istorijoje. Labiausiai jis išgarsėjo mikrobinės ligų teorijos ir skiepų technologijos sukūrimu. Pasteras dažnai lyginamas su anglų gydytoju E. Dženeriu, atradusiu vakciną nuo raupų.

Pasteras gimė 1822 m. gruodžio 27 d. Dolyje, Rytų Prancūzijoje. Studijavo koledže Paryžiuje. 1847 m. Pasteras gavo daktaro laipsni. Dėl veidrodinių vyno rūgšties izomerų tyrimų dvidešimt šešerių metų Pasteras tapo garsiu chemiku. Netrukus ėmė domėtis fermentacijos studijomis ir įrodė, jog šis procesas yra susijęs su tam tikrų mikroorganizmų veikla. Jis įrodė, kad tam tikrų rūšių mikroorganizmų buvimas gali pagaminti nepageidaujamus produktus, pvz  rūgstant gėrimams. Tie patys mikroorganizmai gali lemti nepageidaujamą efektų pasireiškimą visų gyvūnų organizmuose. Pasteras ne pirmasis suformulavo mikrobinę ligų teoriją (hipotezę buvo iškėlę G. Frakastoras, ir F. Henlas), tačiau Pasterui pirmajam pavyko įtikinti mokslo pasaulį, kad ši teorija teisinga.

Pasteras akcentavo antiseptinių metodų svarbą gydytojams ir padarė didelę įtaką J. Listeriui, įvedusiam antiseptinius metodus į chirurginę praktiką. Pasteras atrado būdą – pasterizacija – sunaikinti mikroorganizmus skysčiuose. Šis būdas panaikino pvz.: pieno užterštumą.

Vakcinos atradimas

Pasteras pasinėrė tyrinėti juodligę – infekcinę ligą, kuri puola raguočius, kai kuriuos kitus gyvūnų ir taip pat žmones. Pasteras sugebėjo įrodyti, kad šią ligą sukelia tam tikros bakterijų rūšys. Svarbiausias buvo jo atrastas būdas pasigaminti  juodligės bakterijų vakciną. Šis būdas pradėtas naudoti apsisaugant nuo daugelio užkrečiamų bakterinių ligų ir epidemijų.

Pasteras išvystė techniką, kaip skiepyti žmones nuo pasiutligės. Taikydami Pastero idėjas mokslininkai atrado vakcinas nuo daugelio kitų sunkių ligų. Pastero bandymai įrodė, kad mikroorganizmai neatsiranda spontaniškai daugindamiesi. Jis atrado reiškinį, kad tam tikri mikroorganizmai gali gyvuoti laisvo deguonies neturinčioje aplinkoje. Didelę vertę turėjo Pastero veikalas apie šilkverpių ligas.

Mirė 1895 rugsėjo 19 netoli Paryžiaus

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.